Vi byter namn!

Mariehamns kvinnliga gymnastikförening grundades 1930. Namnet uppdaterades och kvinnliga togs bort 1970. Vid den tiden fanns flera gymnastikföreningar på Åland.

Vi har länge nu varit den enda gymnastikföreningen på Åland och vi vill att detta ska speglas i namnet och att alla medlemmar känner sig representerade. I dagläget (juni 2020) har vi deltagare från 12 av 16 kommuner.

Gymnastics Åland är även det tryck vi har på våra föreningskläder. Det känns modernt och inkluderande. Föreningens verksamhetsidé, vision och mål ändrar inte. Vi behåller samma logo, men uppdaterar den lite, vilket den redan har gjort genom åren.

I år fyller föreningen 90 år. Vi kommer att hedra det gamla och fira in det nya genom att uppmärksamma jubileet under hösten 2020.

En namnändring är en omfattande process och det kommer att ta ett tag innan det är helt klart. Därför kommer det gamla namnet att synas i vissa sammanhang.