Gymnastikarena Åland blir verklighet!

Ni som följt media senaste dagarna vet att vi har stora nyheter att förmedla .. Gymnastics Åland har skrivit på ett kontrakt för att nu under hösten inleda bygget av vår nya gymnastikarena!!! ?????‍♀️
Bygget beräknas vara klart om ca. 1 år och finansieras till största del med det investeringsstöd vi tidigare fått från landskapet samt att föreningen kommer att ta ett banklån. Vi hoppas ännu på att få med externa aktörer i form av kommuner, näringsliv och privatpersoner som vill investera i vår satsning. Att få in investerare är viktigt för att inte höga driftskostnader ska drabba gymnasterna i form av mycket höjda träningsavgifter.
Vi är redo för nästa steg! Nu går tåget! Nu kör vi! ??✨
Är du intresserad av att vara med och stödja vårt projekt? Ta kontakt med Verksamhetschef Ylva på ylva@gymnastik.ax eller 0457-3433899